A PRÓBAFOLYAMAT LEZÁRÁSA
beszámoló: Romankovics Eda
Komfortzóna - résztvevő színházi előadást csinálunk. A résztvevőből indulunk ki. Tisztáznunk kell: mit akarunk a résztvevőtől? Mi a célunk a részvétellel? Egyáltalán miben vegyen részt a néző?
A résztvevő nézzen meg egy előadást, egy történetet, aztán gondolkodjon róla együtt, másokkal. Mások mást gondolnak, mint ő. Ő is egy másik másoknak, ha akarom, idegen. Mert mindannyian idegen vagyunk egymásnak addig, amíg nem osztjuk meg egymással a gondolatainkat az érzéseinket. Csak így kerülhetünk közel egymáshoz, ha megosztunk, ha nyitunk.
#4
PRÓBAHÉT
beszámoló: Balla Richie
Amikor elindítottuk a projektünket már tisztában voltunk azzal, hogy nagyon kemény fába vágjuk a fejszénket. Az augusztusi próbahét minden fronton megerősített ebben Bennünket: mind a színházban, mind a hozzá kapcsolódó interaktív foglalkozásban olyan fontos csomópontokat találtunk, amiket nehezen, sok gondolkodás és próbálkozás után tudtunk kibogozni. A Győrben eltöltött egy hét alatt a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum által biztosított terekben próbáltunk délelőtti és délutáni blokkokban, esténként pedig a témához kapcsolódó elméleteinket fűztük tovább és össze, vagy dobtunk be újabb fontos kérdéseket a közös gondolatkörbe.
Ahogy a napok teltek, úgy lett minden egyre világosabb, majd egyre színesebb. Összeállt a zene Áron vezetésével, megérkeztek a fontosabb díszletek és a jelmezek Gabi segítségével és a színházi, valamint a résztvevő színházi részek is kezdtek egységet alkotni Bandó és Eda irányítása alatt.
Az alkotó hét végét egy fontos állomásnak tekintjük, hiszen egy fázisbemutatót, úgynevezett munkabemutatót tartottunk, ahol olyan "szakmai szemek" adtak tanácsokat a további munkához, akik maguk is a színház vagy épp a színházi nevelés területén alkotnak és dolgoznak!
Izgalommal teli várjuk a következő állomásunkat!
#3
#2
PRÓBAFOLYAMAT
beszámoló: Kuklis Katalin
A próbák már javában folynak Győrben. Munka közben interjú készült a készülő előadásról a Pátria Rádióban Romankovics Edit dramaturggal:
KONZULTÁCIÓ
beszámoló: Kuklis Katalin
A dunaszerdahelyi találkozó az első fázisa volt a közös munkának. Ott voltunk mi, a stáb tagjai, valamint meghívott vendégeink, a téma szakemberei: Jászberényi Sándor (újságíró, író, haditudósító) és Hunčík Péter (pszichiáter, író). Jászberényi Sándor - aki egy váratlan megbízás miatt online jelentkezett be Törökországból - több háború szemtanúja volt már, jól ismeri az adott országok kultúráját, szokásait. Hunčík Péter a menekültlét lélektanának alapos ismerője, gyakran alkalmazza a pszichodráma módszerét a menekültekkel való munkája során.
Mindkét szakember mondandójának egyik kulcsszava volt a félelem - más-más szempontból.
A konzultáció célja az volt, hogy egyeztessünk a készülő előadás paramétereivel kapcsolatban, s ehhez nagyon hasznos volt hallani szakmai vendégeink beszámolóit, tapasztalatait. Általuk közelebb jutottunk egyes témákhoz a kialakult menekülthelyzetet illetően, segítségükkel az a zavaros információegyveleg, ami jellemzi a híreket, tudósításokat a menekültválságról, valamiféleképpen szétszálazhatóvá, (át)értelmezhetővé vált. Nyolcunknak már vannak közös gondolatai a témáról.